Serdecznie zapraszamy na wystawę
 
7 x Sztuka. Grupa OŚcienia & Marek Osman.
 
w Galerii Uniwersyteckiej

ul. Świętokrzyska 21 e
 
Wystawa czynna do 10 stycznia 2018
wstęp wolny, w godzinach pracy Biblioteki
 
/ Wernisaż 27 października (piątek) o godz. 17.00 /
________________________________________________________________
 
galeria

[...] Ideologią Grupy jest brak ideologii. Najważniejsza jest radość tworzenia, a trzeba sobie uzmysłowić, najgorszą rzeczą jest sytuacja kiedy zamiast artysty przemawia ideologia. Wszelkie próby indoktrynowania sztuki działają na nią zabójczo. To co urzekło mnie w zasadzie działania grupy to właśnie pluralizm twórczy.
Wystawa, którą przygotowaliśmy jest tego odzwierciedleniem, mimo różnorodności prac to dialog pomiędzy dziedzinami sztuki: rzeźbą, grafiką, malarstwem, ceramiką i z mojej strony - plakatem. Przychodzi mi na myśl istniejące już pojęcie, które w tym kontekście nabiera nowego znaczenia – ościenność. Sąsiadowanie, współistnienie chyba najtrafniej oddaje charakter naszej ekspozycji. Jej tytuł - Siedem razy Sztuka mówi wszystko, serwujemy Państwu to, co każdy z nas potrafi robić najlepiej.
Mam nadzieję, że nasza radość tworzenia sztuki przełoży się na Państwa radość z jej konsumowania. Smacznego.
 
Marek Osman

________________________________________________________________

Naszą działalność rozpoczęliśmy na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Było nas czterech: Tomasz Chmielewski, Marian Molenda, Krzysztof Rozpondek i Edward Syty. Kolejnym członkiem nieformalnej grupy twórczej został Zbigniew Natkaniec. W 2011r. dołączył krakowski malarz i grafik Jerzy Dmitruk.
Nie mieliśmy nigdy potrzeby formułowania wspólnego manifestu artystycznego. Jedynym programem było aktywne uprawianie sztuki. Reprezentujemy różnorakie dyscypliny i jako absolwenci różnych uczelni plastycznych byliśmy dla siebie na swój sposób egzotyczni. Mamy też rozmaite temperamenty, ale to owa odmienność powodowała, że mieliśmy o czym rozmawiać, a jako niemal rówieśnicy rozumieliśmy się świetnie i w jakimś sensie dopełniali. Każda dyskusja stymulowała do pracy. Wymienialiśmy doświadczenia warsztatowe i poglądy na temat przyjętych postaw. Trudno dziś wskazać kto wystąpił z takim pomysłem, ale wszyscy zgodziliśmy się, że warto spróbować działać razem.
„OŚcienia” jest grupą przyjaciół, nie ma wśród nas lidera, po kolei inicjujemy wydarzenia, które stają się okazją do ukazania publiczności naszych najnowszych realizacji. [...] Nauczyliśmy się szanować swoje odrębności, a jednocześnie mamy poczucie wspólnoty wynikające z niegasnącej pasji i potrzeby kreacji. Nie znudziliśmy się sobą, mamy nadzieję, że nie znudzimy się odbiorcom naszych działań.
Najnowsza prezentacja we wnętrzach Galerii Biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, nosi tytuł „7 x sztuka”. Uczestniczy w niej dr Marek Osman, który jednocześnie jest kuratorem projektu.
 
Krzysztof Rozpondek

galeria

o wystawie artyści galeria wernisaż media katalog wystawy

________________________________
wystawa pod patronatem honorowym JM Rektora UJK
prof. zw. dra hab. Jacka Semaniaka
________________________________
patronat medialny:
TVP Kielce    Radio Kielce
EchoDnia   Wrota Świętokrzyskie
sponsorzy:
Uzdrowisko Busko Zdroj    Buskowianka
Piekarnia Białogon

.

2017 © Iwona Plucner | Biblioteka Uniwersytecka  Biblioteka UJK  

.